Jak działa ekran LED – od teorii do praktyki

Ekran LED (Light Emitting Diode) jest rodzajem wyświetlacza, który wykorzystuje diody elektroluminescencyjne do emitowania światła. To zaawansowana technologia, która jest szeroko stosowana w telewizorach, monitorach komputerowych, billboardach, znakach reklamowych i wielu innych zastosowaniach.

Oto krótka podróż od teorii do praktyki działania ekranu LED.

Diody LED to półprzewodnikowe elementy elektroniczne, które emitują światło, gdy poprzez nie przepływa prąd elektryczny. Wewnętrzna struktura diody składa się z dwóch obszarów półprzewodnikowych o różnych typach (np. p-n lub p-i-n), które tworzą tzw. jonizację krzemową. Gdy prąd przepływa przez diodę w odpowiedni sposób, elektrony przechodzą z obszaru o wyższym potencjale do obszaru o niższym potencjale, emitując przy tym energię w postaci światła.

Działanie ekranu LED.

Piksele LED. Telebim składa się z milionów małych diod LED, które są umieszczone obok siebie. Każda dioda reprezentuje piksel – podstawowy element obrazu.

Matryca pikseli. Piksele LED są umieszczone w matrycy, gdzie każdy piksel może być kontrolowany indywidualnie. To pozwala na tworzenie wysokiej jakości obrazu oraz dynamiczne zmiany treści.

Kolory. Ekran LED może emitować różne kolory światła. W typowym przypadku stosowane są trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski (RGB), które można zmieszać w różnych proporcjach, aby uzyskać szeroką gamę kolorów.

Oprogramowanie. Oprogramowanie lub urządzenie sterujące decyduje, które piksele mają być włączone, a które wyłączone, aby sformować pożądany obraz. Aby wyświetlić konkretny obraz, konieczne jest dostarczenie odpowiedniego sygnału sterującego ekranem.

Aktualizacja obrazu. Telebim jest w stanie zmieniać obraz poprzez szybkie włączanie i wyłączanie diod w odpowiednich miejscach. Dla obserwatora proces ten jest tak szybki, że wydaje się, że obraz jest statyczny i płynny.

Rozdzielczość. Rozdzielczość ekranu LED określa, ile pikseli jest w matrycy. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy może być wyświetlany obraz.

Zastosowanie. Ekran LED jest stosowany w różnych miejscach, takich jak stadiony sportowe, teatry, centra handlowe, itp.

Podobne Artykuły

 • Poradnik: Jak zainstalować ekran LED w Twoim biznesie?

  Zainstalowanie ekranu LED w Twoim biznesie może pomóc w przyciągnięciu uwagi klientów i zwiększeniu widoczności Twojej marki.

  Czytaj Więcej
 • Jakie korzyści niesie ze sobą reklama na ekranach LED w porównaniu do tradycyjnych mediów?

  Reklama na ekranach LED przynosi wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych mediów, takich jak drukowane plakaty, telewizja czy radio.

  Czytaj Więcej
 • Innowacyjne zastosowanie ekranów LED w reklamie outdoor

  Innowacyjne zastosowanie ekranów LED w reklamie outdoor pozwala firmom na tworzenie bardziej atrakcyjnych i skutecznych kampanii reklamowych, które angażują odbiorców i pozwalają na większe zrozumienie marki lub produktu.

  Czytaj Więcej

Zainteresowany?
Napisz do nas!

Privacy Accept
Marketing Accept