Wirtualne studio LED – poznaj zalety rzeczywistości rozszerzonej
Technologie, które do tej pory kojarzyły się wyłącznie z filmami science fiction, stają się coraz powszechniejsze. Korzyści zapewniane przez rozwiązania Virtual Reality oraz Extended Reality doceniają również przedsiębiorstwa. Co sprawia, że coraz więcej firm inwestuje w studio LED?
Czym jest wirtualne studio LED?
Jeden ze światowych liderów w segmencie produkcji wielkoformatowych wyświetlaczy ledowych, definiuje wirtualne studio LED jako miejsce do tworzenia materiałów audiowizualnych, które płynnie łączy w sobie elementy rzeczywiste i cyfrowe, poddając je obróbce za pomocą specjalistycznego oprogramowania.
Kompleksowe studio LED składa się z wielkoformatowych wyświetlaczy ściennych i podłogowych wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem. Sterowanie rozszerzoną rzeczywistością odbywa się za pośrednictwem symulacji 3D, mapowania wideo (tzw. wideo fresków) i wyświetlanych w czasie rzeczywistym grafik z zakresu tzw. Augumented Reality. Ostatecznym rezultatem prac jest scalenie wyświetlanej treści z aktorami bądź prezenterami telewizyjnymi, tworząc spójny, jednolity kadr.
Do czego służy wirtualne studio LED?
Korzystające z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości studio z pewnością znajdzie wiele zastosowań m.in. w przemyśle filmowym i telewizyjnym – wielkopowierzchniowe panele ledowe pomogą wygenerować dowolne sceny i kadry, stanowiąc przy tym interesującą alternatywę względem technologii green screen, w której tło może zostać dodane dopiero po gruntownej post-produkcji. Elementy nowoczesnego studio LED doskonale sprawdzają się również w salach konferencyjnych, obiektach sportowych i przestrzeniach komercyjnych.
Studio LED: poznaj najważniejsze parametry techniczne
Wykorzystywane przy budowie wirtualnego studio LED wyświetlacze muszą cechować się odpowiednimi właściwościami konstrukcyjnymi, takimi jak:
- wysoka częstotliwość odświeżania ekranu,
- wysoka liczba wyświetlanych klatek na sekundę,
- bogata paleta kolorów i wierne odwzorowanie barw,
- wsparcie systemu HDR (High Dynamic Range),
- możliwie najniższe opóźnienie sygnału wyjściowego,
- wyeliminowanie ryzyka pojawienia się tzw. prążków mory – regularnych wzorów, które można dostrzec m.in. podczas nagrywania ekranu telewizora kamerą,
- zastosowanie wyświetlaczy z technologią anti-glare, która zmniejsza ryzyko refleksów świetlnych.
Chcesz zbudować nowoczesne studio LED?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami – od 2008 roku zrealizowaliśmy ponad 800 projektów dla niemal 450 marek z całej Polski. Zbudowaliśmy największe w Polsce sieci LED oraz telebimy o powierzchni przekraczającej 100 m2. Jesteś ciekaw, jakie rozwiązania audio-video możemy Ci zaproponować? Zapoznaj się z naszymi realizacjami i odkryj korzyści płynące z inwestycji w nowoczesne instalacje AV i innowacyjne studio LED.